wykładzina pcv kiedyś i teraz

Redakcja - 2023-12-16 03:11 | Czas czytania: 2:44 | Odsłon: 154

Wykładzina PCV wielu osobom, i słusznie zresztą - kojarzy się z latami 70, 80 - tymi i czasami PRL - u. Wiele osób - zwłaszcza z młodszych już pokoleń tych czasów nie pamięta, ale dla nieco starszych pokoleń lata te są latami dzieciństwa i młodości, więc wiedzą, o czym mowa.

wykładzina pcv kiedyś i teraz

W późniejszych latach tzw. gumoleum wyparły panele podłogowe, obecnie jednak - i to z coraz większym przytupem i rozmachem powraca do łask i staje się nowym trendem wykończeniowym w nowoczesnym wystroju mieszkaniowym.

Linoleum kiedyś a dziś.

Wykładziny PCV dzisiejszych czasów znacznie różnią się od tych produkowanych we wcześniejszych latach. Różnica polega przede wszystkim na zupełnie innej jakości obecnych wykładzin, te z wcześniejszych lat szybko ulegały zniszczeniu.

Zastosowanie takiej wykładziny obecnie to bardzo szybki i tani sposób na efektowne i estetyczne wykończenie podłogi. Nowoczesne linolea cechują się nie tylko trwałością, ale również ciekawym wzornictwem i stylistyką. Ich wzornictwo opiera się o motywy płytek podłogowych, paneli lub litego drewna, przez co można stworzyć zarówno klasyczne, jak również wyjątkowo nowoczesne wykończenie.

Dzięki temu właśnie wykładziny podłogowe PCV to świetny wybór zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak również użytkowych.

Zalety i wady wykładzin pcv.

Do korzyści, jakie przemawiają za rozważeniem zastosowania linoleum należą:

  • niska cena - waha się ona w granicach kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy, dzięki temu jedną z tańszych wykładzin można położyć nawet w większym pomieszczeniu i wyjdzie to korzystnie cenowo w porównaniu z położeniem w tym samym pomieszczeniu płytek lub paneli
  • wysoka trwałość - nowoczesne metody produkcji w połączeniu z użyciem trwałych surowców pozwalają na wyprodukowanie elastycznego gumolitu, który jest odporny na ścieranie i wyblaknięcie - przez co jest trwałym elementem wykończeniowym, mogącym służyć wiele lat, nie tracąc przy tym walorów estetycznych
  • szybki i prosty montaż - z powodzeniem można wykonać samodzielny montaż, wystarczy tylko rozwinąć, położyć, przyciąć wykładzinę i wykończyć ją listwami przypodłogowymi, można także przykleić ją specjalnym klejem do wykładzin
  • różnorodność wzornictwa i kolorystyki - dzięki temu znalezienie odpowiedniego wzoru i koloru, który będzie idealnie pasował do pomieszczenia nie stanowi żadnego problemu, może to być zarówno klasyczne wykończenie, jak również nowoczesny wzór
  • bezproblemowość w utrzymaniu czystości - taką wykładzinę wystarczy zamieść lub odkurzyć i przetrzeć mokrym mopem, nie trzeba jej też niczym zabezpieczać, chyba, że chce się uzyskać dodatkowy blask lub można też pokryć ją dodatkową warstwą zabezpieczającą.

Jeśli chodzi o wady, to zaliczyć do nich można to, że:

  • wykładzina PCV może się łatwo odkształcić, jeśli zostaną na niej ustawione ciężkie sprzęty lub meble
  • nie są jednak tak eleganckie jak panele i przy nieodpowiednim ułożeniu mogą się pod nie dostawać kurz i zabrudzenia
  • posiadają niestety słabą izolację akustyczną i średnią izolację termiczną - zwłaszcza tańsze, cieńsze modele. Trzeba zastosować specjalne materiały, które należy położyć na podłogę, aby wyciszyć podłogę i zapewnić lepszą izolację termiczną.

Gdzie i jak układać wykładziny pcv?

Pomieszczeniami, do których najczęściej wybierane są wykładziny PCV, są kuchnie i łazienki, dzieje się tak nie bez przyczyny. Dzieje się tak z tego powodu, iż jest ona niezwykle odporna na działanie wilgoci i ciepła. Dodatkowo bardzo łatwo jest utrzymać ją w czystości i zetrzeć kałuże wody. Wybierając jednak linoleum do łazienki należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby była to wykładzina naprawdę dobrej jakości, maksymalnie odporna na ścieranie i dodatkowo - co jest bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa domowników - aby była też antypoślizgowa.

Dodatkowo wykładzinę tę można spotkać również w holu lub przedpokoju domowym, jest również stosowana w pomieszczeniach przemysłowych oraz biurach, powierzchniach szkolnych lub przedszkolnych, holu kin, teatrów, bibliotek.

Wykładzinę tę można układać na nowych podłogach, ale również dobrze sprawdzi się na starych i zniszczonych podłogach, które wymagają odświeżenia. W takim wypadku linoleum można układać bezpośrednio na płytkach lub panelach, jednak pamiętać należy o tym, że trzeba wtedy zakupić grubszy materiał, aby nie był widoczny pod spodem wzór płytek lub paneli.

Linoleum a efekt 3D.

Nowoczesne wzornictwo wykładzin sprawia, że są one stosowane nie tylko w celach użytkowych, dodatkowo przez swoje walory estetyczne mogą stać sięrównież niebanalnym wykończeniem wnętrza, które będzie przykuwało wzrok i zachwycało swoją oryginalnością.Takim ostatnio bardzo modnym trendem wykończeniowym w nowoczesnych domach i mieszkaniach jest tworzenie efektu 3D na podłogach. Układać go można właśnie z gotowego linoleum, który wraz z zastosowaniem minimalistycznego wystroju, tworzy ciekawy i niespotykany efekt. Pomysłów na zastosowanie linoleum jest mnóstwo, i niezależnie od tego, na jaki wzór i kolor się zdecydujemy, będzie na pewno trafionym wyborem.